SPREMNOST NA PRVI SEKSUALNI ODNOS

Jedno od najčešćih pitanja mladih jeste kada je pravo vrijeme za prvi seksualni odnos? Neko jedinstveno pravo vrijeme ne postoji, to je individualna stvar. Najtačnije je reći da je pravo vrijeme onda kada mlada osoba procijeni da je zrela za to. Također, potrebno je da oba partnera to žele i budu spremni da preuzmu odgovornost za posljedice tog čina.

Prvi je seks jedan od bitnijih događaja u životu i može utjecati na daljnji seksualni život osobe i na njezino samopouzdanje. Zato, izbor pravog vremena i prave osobe ne bi trebao biti stvar trenutka, a osobito ne nešto što ćemo učiniti samo zato što su to učinili i drugi (a vjerojatno i nisu ako previše o tome pričaju). Kada je pravi trenutak, odlučujete samo vi.

Osim tjelesne spremnosti za prvi seks vrlo su bitne i emocionalna i psihička spremnost. Mnogi mladi osjećaju nelagodu i nespremnost zbog vjerskih i porodičnih stavova. A ako su svi prijatelji već imali odnos, neki osjećaju da i oni moraju izgubiti nevinost da bi bili prihvaćeni. Ali, seks je najmanje fizički čin, a budući da su u igri osjećaji, ne možete se osloniti na mišljenje i osjećaje svojih prijatelja. Vaše vrijednosti i vaše emocije ne mogu biti iste kao njihove. Nećete se baš osjećati sjajno ako vam seks služi samo da biste impresionirali prijatelje i bili im bliži. Uostalom, ako su pravi prijatelji, odluku će ostaviti vama, a ne nametati svoje.

Informisanost
Kao što ne postoji gornja starosna granica za prvi seksualni odnos, tako ne postoji ni donja, ali neke stvari svakako treba imati u vidu: same godine ne predstavljaju ništa, važno je ono što se tokom njih naučilo i/ili propustilo da nauči. Neophodno je biti dovoljno zreo/zrela, u smislu informisanosti. Neophodno je poznavati bar osnovne činjenice o trudnoći, polno prenosivim infekcijama, o načinima zaštite, kao i gdje i kome se treba/može obratiti ako do neplanirane trudnoće ili neke polno prenosive infekcije dođe, kod jednog ili oba partnera.

Fizička zrelost
Za stupanje u seksualne odnose neophodno je da su tijela osoba koje žele seks potpno razvijena, a posebno je važno da bude dovršen rast i razvoj svih polnih i reproduktivnih organa. Ukoliko se ovaj kriterijum ne poštuje, seksualni odnos može biti neizvodljiv, veoma bolan i traumatičan. Traumatsko iskustvo zbog bola i povreda, ili pak zbog nemogućnosti da se seksualni čin desi (usled premalih organa, vaginalnog grča, nepostojanja i/ili slabe erekcije ...), može negativno uticati na budući seksualni život osobe.

Prva menstruacija kod devojčica, kao ni prve spontane erekcije i ejakulacije kod dječaka, ne moraju značiti da je kod te mlade osobe završen rast i razvoj reproduktivnog sistema. Fizička zrelost nije garancija i psihičke zrelosti u tom smislu. Štaviše, u današnje vrijeme fizička zrelost obično značajno prethodi psihičkoj i emocionalnoj zrelosti.

Emocionalna zrelost
Čini se da je emocionalna zrelost ključ spremnosti za prvi seksualni odnos. Samo osoba koja je emocionalno zrela, bez obzira na godine koje ima, znaće pravilno da procijeni sopstvenu, kao i spremnost svog partnera za početak seksualnog života. Emocionalno zrela je ona osoba koja, kada osjeća da nije spremna da vodi ljubav, svom partneru, bez obzira na pritiske, kaže „ne”. Svako ima pravo da ne pristane na seksualni odnos i niko ne treba da se osjeća krivim zbog te odluke.  Potrebno je dobro razmisliti šta se želi a šta ne i uzeti u obzir potrebe i želje osobe sa kojom se želi voditi ljubav, a što je znak poštovanja i ljubavi. Ukoliko se ispunjenje tuđih želja kosi sa sopstvenim/ličnim interesovanjima, nije sramota reći „ne”. Ukoliko se pojavi sumnja da bi prvi (ali i bilo koji slijedeći seksualni odnos) bio bolan ili neprijatan, najbolje je i ne započinjati ga. Komplikovanije je objasniti partneru da se želi prestati sa seksom nakon njegovog početka, nego odmah reći da ne postoji spremnost.

Izbor partnera
Prije upuštanja u seksualne odnose, neophodno je da se vjeruje da partner neće iznevjeriti ni po pitanju poštovanja, zadovoljstva ali ni po pitanju svih onih stvari o kojima se treba pobrinuti da seks ne bi bio rizičan. Idealna osoba bi bila ona koja gaji ista osjećanja. Da li je to eventaulno osoba koja je trenutno pored nas, može se dobiti odgovorom na slijedeća pitanja:
  • Šta me je navelo da razmišljam o stupanju u (prvi) seksualni odnos?
  • Šta je sve potrebno da znam, razjasnim, shvatim da bih donio/la ovu odluku?
  • Šta me zbunjuje? Da li me nešto plaši i šta je to?
  • Šta osjećamo jedno prema drugom?
  • Da li sam siguran/na da se dovoljno poznajemo? Šta znam o njoj/njemu?
  • Šta ne bih želio/la da mi se dogodi za vrijeme i nakon seksualnog odnosa?
  • Kako bih mogao/la da se zaštitim od neželjenih posljedica?
  • Kako ću se osjećati i šta se sve može dogoditi ako stupim u seksualne odnose, a kako i šta ako ne stupim?
  • Kako još mogu da ostvarim bliskost i dobijem ljubav?
  • Na koji još način mogu da zadovoljim svoju seksualnu radoznalost ili seksualno uzbuđenje?
Sve ovo zahtijeva vrijeme i strpljenje. Ipak, važno je da ne žuriš i o ovim pitanjima fino razmisliš.

Zaštita
Obavezna je upotreba zaštite pri prvom i svakom narednom seksualnom odnosu. Zaštita je obavezna za oba partnera, a kontracepcijom i sredstvima zaštite od polno prenosivih infekcija štitimo sebe, svoju voljenu osobu i međusobnu ljubav i povjerenje.