Samopregled muških spolnih organa

Muški genitalni samopregled podrazumijeva fizički i vizualni pregled penisa i testisa  u cilju otkrivanja eventualnih abnormalnosti. Samopreglede bi trebalo obavljati jednom mjesečno ili češće kako bi se otkrile eventualne izrasline ili spriječile komplikacije seksualno prenosivih infekcija (SPI). Također, redovno obavljanje samopregleda može pomoći svakom pojedincu da se upozna sa svojim tijelom, te tako i lakše otkrije eventualne promjene.

Samopreglede bi trebalo obavljati jednom mjesečno, ili češće, najbolje nakon tuširanja/kupanja. Preporučuje se topla kupka, jer toplota pomaže spuštanju testisa, a mošnja (skrotum) postane mekana i opuštena, što olakšava otkrivanje eventualnih kvržica, to jest izraslina. Treba istaknuti da ovakvi samopregledi ne zamjenjuju neophodnost svakodnevne higijene.

Samopregled je jednostavna procedura čiji je cilj zaštita vlastitog zdravlja, obzirom da se i jednostavnim vizuelnim uočavanjem određenih promjena mogu prevenirati komplikacije pojedinih oboljenja.

Samopregled penisa je jednostavan i, kao što je već, napomenuto, preporučuje se da se obavi nakon tuširanja/kupanja. Prvo se na koži traže znaci oticanja, crvenila ili modrica. Ukoliko niste obrezani, kožicu treba povući prema dolje. Ukoliko imate suženje ili osjetite bol prilikom navlačenja kožice trebate se obratiti liječniku. Samopregled počinje od pregleda glavića penisa i trebate pogledati da li ima bilo kakvih promjena u smislu kvržica, crvenila, ranica ili mjehurića, bradavica, pojačanog ili promijenjenog iscjedka. Iste znakove treba tražiti i na tijelu penisa. Ukoliko se primjeti bilo kakva navedena promjena treba se obratiti liječniku.

Treba napomenuti da svaka promjena ove vrste ne znači i da nešto nije uredu, ali takve promjene svakako treba provjeriti kod liječnika.

Testisi se nalaze u mošnji (skrotumu). Samopregled treba obaviti u stojećem položaju, nakon tuširanja/kupke. Naglašavamo da je normalno da veličina oba testisa nije identična.

Testise treba pregledati pojedinačno. Laganim pritiskom obuhvatite testis između palca i ostalih prstiju i pažljivo ga prepipajte. Potom isto učinite sa drugim testisom. Ukoliko prilikom pregleda primijetite promjene u smislu veličine testisa (jedan izrazito veći ili manji); kvržice, tvrde izbočine/otekline ili bolno mjesto, trebate se obratiti liječniku.

Pronalazak bilo koje od navedenih promjena ne treba da vas prepadne, ali je svakako znak  da se javite liječniku.

Ističemo da obavljanje samopregleda NIJE ZAMJENA ZA REDOVNE POSJETE LIJEČNIKU.